کلود لینوکس چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مطلب ما قصد داریم ابتدا به تاریخچه پیدایش کلودلینوکس پرداخته و سپس به معرفی و توضیح مزایای آن نسبت به سایر سیستم عامل‌های لینوکس ...

CloudLinux یا کلود لینوکس چیست ؟

CloudLinux یک سیستم عامل لینوکسی ست که در واقع مجموعه ای از تغییرات در کرنل توضیعی از لینوکس است تا قابلیتهایی را در اختیار مدیر سیستم قرار دهد که بتواند بهترین و دقیقترین کنترل ممکن را در مدیریت مصرف منابع سرور داشته باشد و با مجزا کردن کاربرانی که در حال ایجاد اختلال هستند از تحت تاثیر قرار گرفتن کل سرور، از این اختلال جلوگیری کند. کلاد لینوکس از قابلیتی تحت عنوان (LVE (LightWeight Virtual Environment برای یک نوع مجازی سازی برای هر یوزر اکانت استفاده می کند. به هر LVE یک میزان مشخص از منابع اختصاص داده می شود.

اگر یک اکانت به صورت ناگهانی میزان ترافیک بالایی دریافت کند یا شروع کند به مصرف بالای cpu و یا ram ، به جای کند کردن کل سرور، تنها همان LVE کند خواهد شد.

ویژگیهای شاخص سیستم عامل کلود لینوکس

امکان تخصیص منابع کامل اختصاصی به هر اکانت بواسطه ابزار LVE Manager
بالا رفتن امنیت سیستم عامل بواسطه SecureLinks برای جلوگیری از Symlink
بالا رفتن امنیت اکانت ها بواسطه ابزار CageFS
امکان استفاده از چند ورژن PHP در سرور بواسطه ابزار PHP Selector
مصرف کم حافظه موقت RAM بواسطه ابزار Mod_lsapi
امکان استفاده از ابزارهای Ruby Selector و Python Selector
امکان استفاده از ابزار کنترلی MySQL Governor
فراهم نمودن امکان استفاده از نسخه های منسوخ شده php بواسطه ابزار HardenedPHP

کارایی های کلود لینوکس

تنظیم میزان مشخصی از منابع سررو برای هر کاربر:

با استفاده از تکنولوژی  LVE در کلاد لینوکس، هر وب سایت دارای مجموعه ای از منابع اختصاص داده شده Ram , CPU و.. است .تکنولوژی LVE این اطمینان را می دهد که این منابع با هیچ وب سایت دیگری به اشتراک گذاشته نمی شود.

محیط هاستینگ پایدارتر:

افزایش ناگهانی ترافیک برای یک وب سایت تاثیر منفی بر روی کار سرور و یا سایر وب سایتها نخواهد داشت. از آنجا که هر وب سایت منابع مشخص خود را دارا است و از Down شدن سرور جلوگیری میکند و سبب پایداری بالا سرور میشود .

کرنل امن و سخت شده:

کرنل “سخت” شده ی کلاد لینوکس از فعالیت یوزرهای مخرب و حمله به سایر وب سایتهای روی سرور جلوگیری می کند.

استفاده از ورژنهای مختلف PHP:

کلاد لینوکس قابلیتی دارد تحت عنوان PHP selector . این قابلیت امکانی را فراهم می کند تا هر ورژنی از PHP را که مد نظر دارید بدون مشکل انتخاب کنید. همچنین ۱۲۰ extension PHP را در اختیار می گذارد. UI بسیار مناسب کلاد لینوکس پروسه انتخاب و تغییر PHP و extensionها را بسیار ساده کرده است.

پایداری عالی دیتابیس Mysql :

در هاستهای اشتراکی Mysql یکی از دردسرهای دائمی مدیران سرور است. پایدار نگه داشتن Myql با وجود queryهای دائمی کاربران که هرکدام پتانسیل این را دارند که سرور را کند کنند، کار بسیار مشکلی است. قابلیت MySQL Governor در کلاد لینوکس به مدیران سرورها کمک می کند تا سوء استفاده کنندگان را کاملا ریزبینانه شناسایی و کنترل کنند.با پشتیبانی از آخرین نسخه های Mysql و MariaDB این قابلیت را هر میزبانی اشتراکی باید داشته باشد. ابزار MySQL Governor مصرف CPU و Disk I/O برای هر کاربری وب سایت را به صورت لحظه ای دنبال کرده و queryهای MySQL را با در نظر گرفتن همان محدودیتهای  موجود برای هر LVE ، کنترل و اعمال می کند.

با قابلیتهای پیشرفته استفاده شده در کلاد لینوکس مدیریت یک هاست اشتراکی به جهت دستیابی به پایداری دائمی به راحتی ممکن بوده و کاربران نیز از کیفیت سرویس لذت می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *